söndag 13 november 2022

Ingen Väg Tillbaka

Ingen Väg Tillbaka
The Honorary Consul
1983
Bolag: Thorn EMI

  Vid sidan om Kalla kriget är romantiseringen av latinamerikanska bananrepubliker något som hör 80-talet till. Kommunister, gerillor och opålitliga främlingar. Och så klart genomgoda amerikaner som kommer dit och ställer saker tillrätta.
  Här följer vi Dr Ted Plarr (Richard Gere) som driver en praktik i Argentina där han blir vän med såväl polisen (Bob Hoskins), rebeller och en alkoholiserad hederskonsul (Michael Caine) och hans unga fru Clara (Elpidia Carrillo), som han även inleder en affär med.
  I ett misslyckat försök av rebellerna kidnappa den amerikanska ambassadören får de istället med sig Caine som ingen riktigt vill göra några uppoffringar för att befria.
  Gere hamnar i en sits då han borde hjälpa till att befria konsuln, men samtidigt gärna ser honom fången eftersom han precis gjort hans fru gravid.
  Ja, den här filmen är lätt att blanda ihop med Geres övriga 80-talsfilmografi. Det är svettigt, uppknäppt och 80-talsnoirigt. Lite småtråkigt också, men det kommer ju med paketet. 

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar