Sommardåd
Apt Pupil
1998
Bolag: Egmont
En Stephen Kingare jag aldrig sett innan. Det kom ju ett gäng där mot slutet av 90-talet också, de flesta tv-filmer, men detta var ju faktiskt en riktig biofilm.
Todd Bowden (Brad Renfro) är en skötsam highschoolstudent med ett extra intresse för andra världskriget. Han lyckas leta reda på att hans granne, den tystlåtne och enstöriga grannen Arthur Denken (Ian McKellen) i själva verket var naziofficer som jagats av rättvisan i decennier.
Han konfronterar den motsträviga Arthur och utpressar att ange honom om han inte berättar i detalj om sina upplevelser under kriget. Det får Arthur att mer och mer komma tillbaka i gamla tankebanor och samtidigt blir Todd så uppslukad av ämnet att han slutar umgås med folk och missköter skolan.
Deras märkliga relation fördjupas och Arthur börjar inkräkta i Todds liv. Bland annat anger han sig vara Todds farfar och dyker upp hos skolvägledaren Mr French (spelad av David Schwimmer i Borat-mustasch!!).
Såna här film kan ju vara läskiga utan att vara våldsamma helt klart, men den här historien griper aldrig tag om mig riktigt. Rätt goda förutsättningar ändå. Detta var Bryan Singers efterlängtade uppföljare till Usual Suspects, Brad Renfro (RIP) var lite wonderchild sedan Klienten, och Ian McKellen är ju alltid kvalitet liksom. Ingen av dem gör ett direkt dåligt jobb, men känslan av ganska oförarglig tv-film vilar ändå över hela filmen. Ingen riktig edge. Eller så missar jag nåt.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar