fredag 14 februari 2025

Tjejen Som Inte Ville Gifta Sig

Tjejen Som Inte Ville Gifta Sig
Best Friends
1982
Bolag: Warner Home Video

  Paula (Goldie Hawn) och Richard (Burt Reynolds) är ett ovanligt Hollywood-par. De har nämligen ett i det närmaste perfekt förhållande. De bor ihop, skriver filmmanus, bråkar aldrig. En dag föreslår Richard att de borde gifta sig, och efter viss tvekan går Paula med på det och de skrider till verket i hemlighet.
  Nu är de dock hög tid att göra något de aldrig gjort tidigare. De ska besöka varandras familjer! Plötsligt hamnar de utanför den harmoniska Hollywood-bubblan och ser sidor av varandra de aldrig sett eller anat tidigare.
  En 70-talsfilm i 80-talskläder, kan man säga. I sina sämsta stunder en familjefars, i sina bästa stunder ett dialogdrivet relationsdrama med lite humorknorr. Goldie Hawn gör sin grej. whimsical. Gråter och skrattar i samma mening. Burt Reynolds ska vara den resonabla och den rollen gör han ju bra. Han hade en mysig period här, tycker jag. Spelade oftare tafatta män än actionsnyggingar.
  Filmen för lite tankarna till Paul Mazurskys 70-talssvit av såna här snackiga komedier som var lite Woody Allen light, på nåt vis. Barry Levinson har skrivit manus förresten. Han var i form här. Den här skrev han samma år som Fiket och Tootsie. I den skaran ter den sig lite blek, kanske, men ändå 100 lättsamma minuter.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar